על הטיפול בשיטת הביופידבק (משוב ביולוגי)

שיטת הביופידבק היא גישה טיפולית המאפשרת לאדם ללמוד ולהשיג איזון ושליטה במצבי לחץ וחרדה, היא מקנה מיומנויות למטופל בכל גיל לשלוט בכוחות עצמו, בלא תרופות, במצבים גופניים ונפשיים לא רצויים – חרדות עצבנות, מתח, אי שקט עייפות יתר, לחץ דם כאבי ראש ובעיות קשב וריכוז.

השיטה מבוססת על שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת ומתוחכמת המציגה לפני המטופל מידע בזמן אמיתי, המשמש לו כדי ללמוד על הויסות הרצוי לגופו.

בשעת הטיפולים נמדדים נתונים פיזיולוגיים או ביולוגיים כגון: דופק, נשימה, לחץ דם, מוליכות חשמלית של העור, מתח שרירים, פעילות גלי מוח ועוד, והם מוצגים על המסך. האדם מחובר לחיישני תגובה עיצבית, צופה בנתונים הנמדדים, המוצגים בצורת גרף על גבי מסך מחשב, ולומד מהם איך התפקודים הביולוגיים בגופו משתנים בתגובה למחשבה או פעולה שלו.

בהמשך, הוא מתרגל באמצעות המוצג על המסך טכניקות הרפייה שונות, שעוזרות לו לווסת את רמת המתח בגופו. הוא יכול לעקוב ולגלות מתי וכיצד הוא מוריד ומרפה את רמת המתח.
יכולת זו תשרת אותו בהמשך חייו ותביא שיפור משמעותי לבריאותו לאיכות חייו ולהרגשתו הטובה בהתמודדותו עם לחצי החיים המודרניים – בדרך הזו המטופל לוקח אחראיות על בריאותו בכך שהוא לומד לזהות את הקשר בין התהליכים הנפשיים והגופניים שלו, ויכול להשפיע על בריאותו התנהגותו ורגשותיו.

כאמור, הטיפול בשיטת המשוב – הביולוגי מתאים לילדים, לנוער ולמבוגרים ויעיל לסיוע במגוון בעיות – הפרעות חרדה, חרדת מבחנים, דיכאון, הפרעות שינה, פוביות, יתר לחץ דם, כאבי ראש ועוד.

בתחום הפרעות קשב וריכוז (עם או בלי היפראקטיביות) ADD-ADHD  .

ניתן טיפול אלטרנטיבי לריטאלין שכולל:

1. פיתוח ריכוז, שקט ומיקוד שליטה פנימי.
2. לימוד הרפיה ומדיטציה באמצעות טכניקת הביו – פידבק.
3. לימוד שימוש בדמיון מודרך.
4. אימון בשליטה עצמית ושליטה בכעס.
5. אימון בתרגילי קינסיולוגיה (איזון אונות המוח).
6. בניית מוטיבציה והערכה עצמית.

חדש  בקליניקה:מכשיר  ביופידבק  חדשני  ה[resprate]   לטיפול  ביתר  לחץ-דם.  מסייע  להורדת  לחץ-דם,  ללא  תופעות  לוואי  ומשולב  בתוכנית  טיפול  כוללת.
וכן   שיטת  טיפול    בעזרת  תוכנת  סימולציה  חדשנית  שמשפרת
את   בעיית    תסמונת  המעי  הרגיז לסוגיו  השונים.


יהודית דביר
"אִיָיר – בּיופידבק", קליניקה לטיפול במצבי לחץ.
יעוץ בניהול ובהפגת מתחים
מודיעין -  9718110 - 08